Setkávání 3pé

Setkávání 3pé jsme pořádali v letech 2003 - 2012, celkem 17 turnusů. V současnosti již Setkávání 3pé nepořádáme, ale do značné míry z nich vychází nyní pořádaný kurz Esence.

Setkávání 3pé jsme charakterizovali takto: 

"Setkávání 3pé jsou pro všechny, kdo si kladou otázku, jestli Bůh existuje. Vítán je každý, koho křesťanství zajímá, ale i ti, které rozčiluje a provokuje. Na Setkávání 3pé je prostor seznámit se nejen s tím, co křesťanství zastává a učí, ale poznat trochu blíž i křesťany samotné."

Setkávání 3pé sestávala z deseti večerů a jednoho, později dvou víkendových pobytů.

 

Zde si můžete poslechnout nebo stáhnout záznamy všech deseti večerů jarního turnusu Setkávání 3pé z roku 2009:

1. Jediná cesta nebo jedna z cest?

Stojí křesťanství za prozkoumání?

Opravdu nevěříme v nic, co si nelze osahat? Co když kromě viditelného světa existuje i neviditelný duchovní svět? A pokud ano, jak se v něm zorientovat? Dobro a zlo, dejme tomu – ale proč Bůh a Ďábel? Je náboženství odpovědí nebo pouhým únikem? Lze Boha zakusit na rovině osobní zkušenosti? Proč právě křesťanství?

2. Co Bůh dělá, když nic nedělá?

Je-li Bůh dobrý, proč dopouští tolik zla?

Co má člověk dělat, když mu tento svět nepřipadá jako místo, za nímž by stál všemohoucí, milující Bůh? Lze utrpení dostatečně vysvětlit svobodou člověka a jejími důsledky? Není-li možná láska bez bolesti, stojí vůbec za to ji riskovat? Jak mohl dobrý Bůh dopustit holocaust? Může Boha také něco bolet?


3. Největší besteller všech dob

Je Bible zdrojem věrohodných informací o Bohu?

Odkud se vzala Bible? Kdo ji napsal a seskládal do současné podoby? Křesťané ji považují za knihu inspirovanou Bohem – lze to něčím podložit? Dá se jí věřit? Nemohlo dojít ke zkreslení? Má Bible co říct dnešnímu člověku? Nakolik je možné ověřit její historickou spolehlivost? Je-li Bible pouhou sbírkou zastaralých zákazů a příkazů, proč ji dodnes čte tolik lidí?



4. Obrat o sto osmdesát stupňů

Trvalá změna začíná uvnitř

Slovo evangelium znamená „dobrá zpráva“ – čeho se ta dobrá zpráva týká? Proč měl Ježíš posměšnou přezdívku „Přítel hříšných“? Co všechno se skrývá za slovem „hřích“? Stačí litovat nebo je pokání ještě něco víc? Co podle Bible musí předcházet víře?


5. Ten, od jehož narození počítáme letopočet

Byl Ježíš něco víc než dobrý člověk?

Proč je postava Ježíše Krista pro křesťanství ústřední? Existují věro­hodné důkazy o jeho existenci? Narodil se v malé, bezvýznamné kolonii velkého, významného impéria, v obyčejném městečku, dvěma chudým lidem – přesto v celé historii nebylo o nikom jiném napsáno více knih. Proč? Co o sobě říkal sám Ježíš? Jakým novým způsobem ukázal Boha?


6. Zákon zachování špíny a poprava nevinného

Proč Bůh nechal svého syna trpět?

Proč ‚zlobit‘ jde samo, kdežto ‚být hodný‘, dá takovou práci? Lze zlé odčinit dobrým? Jak a proč Ježíš zemřel? Měla jeho smrt nějaký smysl? A proč to Bůh dovolil, nebyla jiná možnost? Jak mi může být odpuštěno kvůli smrti někoho jiného?


7. Prázdný hrob

Co se stalo s Ježíšovým tělem?

Bylo Ježíšovo tělo z hrobu ukradeno? Došlo k záměně hrobů? Byl Ježíš mrtvý jen zdánlivě, probral se z komatu a vzkříšení pouze předstíral? A co ženy a mnoho dalších, kteří ho tehdy viděli vzkříšeného – měly halucinace? Je příběh o vzkříšení důležitý pro víru? Existují důkazy o jeho věrohodnosti? Co vedlo k vzniku církve? Co změnilo pomocníka vrahů křesťanů v horlivého šiřitele křesťanství?


8. Co je to osobní víra a jak vzniká?

Odvaha spolehnout se a důvěřovat

Má člověk pochybovat o pravdě a nepochybovat o sobě, nebo naopak? Jak definovat realitu? V čem je rozdíl mezi vírou v něco a vírou v někoho? Nakolik si člověk může být svou vírou jist? Proč si křesťané nenechají svou víru pro sebe a mluví o ní s druhými?


9. Křesťanství má jednu velkou slabinu: křesťany!

Nešlo by to bez církve?

Je církev při poznávání Boha pomocí nebo překážkou? Proč na většinu lidí působí slovo ‚náboženství‘ neutrálně, kdežto ‚církev‘ vyloženě negativně? Proč je tolik církví, když věří ve stejného Boha? Jak rozeznat církev od sekty?


10. Život je jako příběh...

...Nezáleží na jeho délce, ale na kvalitě

Každý chce prožít život co nejlépe, ale co to znamená? Co je měřítkem kvality života? Mohou se dobré věci stát překážkou věcí nejlepších? Máme smysl života vynalézat nebo spíš odkrývat? Musí být povolání vždy totéž, co zaměstnání? Existují hodnoty, které svému každodennímu životu mohou přiřazovat věřící i nevěřící bez rozdílu?